13. Šaltoji branduolinė sintezė

Po 16 metų ji sugrįžo. Nors, iš tiesų šaltoji branduolinė sintezė niekada ir nebuvo dingusi. Nuo 1989 metų JAV karinėse labaratorijose buvo atlikta daugiau nei 200 eksperimentų, skirtų išsiaiškinti, ar gali kambario temperatūroje branduolinės reakcijos generuoti daugiau energijos, nei sunaudoti (manoma, jog tai yra įmanoma tiktai žvaigždžių viduje).

Valdoma branduolinė sintezė išspręstų daugelį pasaulio energetikos problemų. Nieko keisto, kad JAV energetikos ministerija šituo taip domisi. Praeitų metų gruodžio mėnesį, po ilgos iki šiol sukauptų duomenų analizės, ji paskelbė priimanti naujus pasiūlymus šaltosios branduolių sintezės eksperimentams atlikti.

Tai gana staigus posūkis. Ta pati ministerija prieš 15  metų priėjo išvados, jog pirminių Martino Fleišmano (Martin Fleischmann)  ir Stenlio Ponso (Stanley Pons) gautų  bei iškilmningai paskelbtų 1989 metų spaudos konferencijoje šaltosios branduolinės sintezės rezultatų neįmanoma patikrinti, ir todėl jie greičiausiai yra neteisingi.

Pagrindinis šaltosios branduolinės reakcijos principas yra tas, jog į sunkujį vandenį (kuriame deguonis yra sujungtas su sunkiojo vandenilio izotopu) panardinti paladžio elektrodai gali išlaisvinti didelį kiekį energijos. Keblu tai, jog pagal visas pripažintas mokslines teorijas, branduolių sintezė kambario temperatūroje yra neįmanoma.

Parengta pagal http://www.newscientist.com

http://kabmir.com

Patiko (0)

Rodyk draugams