12. Nepastovios konstantos

1997 metais astronomas Džonas Vebbas (John Webb) ir jo grupė iš Naujojo Pietų Velso Universiteto Sidnėjuje išanalizavo šviesą, atkeliaujančią iki žemės iš tolimų kvazarų. Savo kelyje, kuris trunka 12 milijardų metų, šviesa praeina per tarpžvaiždinius debesis, kuriuos sudaro tokie metalai, kaip geležis, nikelis ir chromas. Tyrinėtojai aptiko, jog šie atomai absorbuoja kvazaro šviesos fotonus, tačiau visiškai ne tuos, kuriuos tikėtasi.

Vienintelis daugiau ar mažiau tinkamas šio reiškinio paaiškinimas yra tas, jog fizikinė konstanta, vadinama smulkiosios sandaros konstanta, arba alfa, keliaujant šviesai per debesis, būna kitokia.

Bet tai erezija! Alfa yra labai svarbi konstanta, nusakanti šviesos ir materijos tarpusavio sąveiką, ir ji neturėtų keistis! Jos vertė, be kitų veiksnių, priklauso ir nuo elektrono krūvio, šviesos greičio bei Planko konstantos. Ar gali būti, jog kurie nors iš šių parametrų iš tiesų pasikeitė?!

Nei vienas fizikas nenorėjo pripažinti matavimų tikslumo. Vebbas su savo grupe daugelio metų bėgyje stengėsi surasti savo rezultatų klaidas. Bet jiems tai nepavyko iki šiol.

Vebbo rezultatai nėra vieninteliai, kurie patvirtina, jog mūsų supratime apie alfa kažko trūksta. Neseniai atlikta vienintelio žinomo gamtos branduolinio reaktoriaus, veikusio maždaug prieš 2 milijardus metų dabartinėje Gabono teritorijoje, analizė taip pat tvirtina tai, jog šviesos ir materijos tarpusavio sąveikoje įvyko tam tikri pasikeitimai.

Tam tikrų radioaktyvių izotopų, pagamintų tokiame reaktoriuje, santykis priklauso nuo alfos, ir todėl skilimo produktų, išlikusių buvusio reaktoriaus teritorijos dirvoje, analizė suteikia galimybę nustatyti konstantos reikšmę jų susidarymo metu.

Pasinaudodamas šiuo metodu Los Alamos nacionalinės laboratorijos mokslininkas Steve‘as Lamoreaux su kolegomis apskaičiavo, kad alfa nuo Gabono reaktoriaus veikimo pradžios turėjo sumažėti daugiau nei 4 procentais. O tai reiškia, jog mūsų supratimas apie konstantas gali pasirodyti esąs klaidingas.

Parengta pagal http://www.newscientist.com

http://kabmir.com

Patiko (0)

Rodyk draugams